Türkiye

River and mountains in Turkey.

Statkraft’ın Türkiye’deki portföyünde 3 hidroelektrik santrali yer almaktadır.

Adana ili sınırları içinde yer alan 20.2 MW’lık Çakıt Hidroelektrik Santrali projesi 2010 yılında tamamlanmıştır. Çorum’da bulunan 102 MW’lık Kargı Kızılırmak hidroelektrik santral projesinin yapımına 2011’de başlanmış olup, santral 2014 yılında işletmeye alınacaktır. Siirt’teki 517 MW’lık Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali projesi inşaatına 2012 yılında başlanmış olup santralin 2016 yılında işletmeye alınması planlanmaktadır. Üç santralin toplam yıllık üretimi yaklaşık 2 TWh’dır.

Daha fazla bilgi: http://www.statkraft.com/about-statkraft/Projects/turkey/

 • Çakıt Hidroelektrik Santrali

  Çakıt Hidroelektrik Santrali, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde Adana/Karaisalı’da bulunan Çakıt Nehri’ne bağlı nehir tipi bir santraldir. Kurulu gücü 20.2 MW olan tesis yılda ortalama 85 GWh üretim yapmaktadır. Bu rakam Türkiye’de yaşayan yaklaşık 32.000 hane halkının elektrik tüketimine eşittir.

  Hidroelektrik
 • Kargı Kızılırmak Hidroelektrik Santrali

  Kargı hidroelektrik santrali (HES) Çorum ilinin Osmancık ve Kargı ilçelerinde, Kızılırmak Nehri üzerinde bulunmaktadır. Dört yıl süren inşaatın sonunda Mayıs 2015 tarihinde ticari faaliyete geçen Kargı Kızılırmak Enerji A.Ş.’nin tamamı Statkraft şirketine aittir.

  Kargi Hidroelektrik
 • Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali Projesi

  Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santral Projesi (HES), Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Dicle Nehri’nin bir kolu olan Botan Çayı üzerinde yer almaktadır. Çetin Enerji A.Ş. tarafından geliştirilmekte olan proje için 2009 yılında EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) inşa ve işletim için 49 yıllık üretim izni vermiştir.

  Hidroelektrik