Global flag icon
Global
Albania flag icon
Albania
Brazil flag icon
Brazil
Chile flag icon
Chile
Croatia flag icon
Croatia
Finland flag icon
Finland
France flag icon
France
Germany flag icon
Germany
India flag icon
India
Ireland flag icon
Ireland
Italy flag icon
Italy
Netherlands flag icon
Netherlands
Norway flag icon
Norway
Peru flag icon
Peru
Poland flag icon
Poland
Portugal flag icon
Portugal
Spain flag icon
Spain
Sweden flag icon
Sweden
Türkiye flag icon
Türkiye
United Kingdom flag icon
United Kingdom
United States flag icon
United States

Yeşil Enerji ve Karbon Sertifikaları

Statkraft’ın enerji santrali portföyü, çevre dostu ve düşük emisyonlu enerji üretim tesislerinden oluşmaktadır. Karbon piyasasına katılımımız ve çevresel etkiyi azaltma konusundaki kararlılığımız çevre piyasalarına olan inancımızdan ve karbon kotalarının diğer emtialar üzerindeki etkisini anlamaya verdiğimiz önemden kaynaklanmaktadır.

Statkraft, çevre bilinci ve farkındalığı yüksek olan pazarlarda aktiftir ve müşterilerine farklı yenilenebilir enerji sertifikaları sunmakta ve karbon emisyon sertifikaları ticareti yapmaktadır. Statkraft Türkiye var olan hizmetlerine ek olarak, 2020 yılı itibariyle yeşil enerji sertifikaları ve karbon denkleştirme ticareti konusunda hizmet vermeye başlamıştır. 

I-REC ve VER Nedir ? 

Gönüllü Karbon Piyasaları; hükümetlerin iklim değişikliği ile mücadele hedefleri ve politikalarından bağımsız olarak geliştirilmiş, iş dünyasından yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşları ve bireylere kadar ilgili her kesimin karbon denkleştirme maksadıyla katılım sağlayabileceği niteliğe sahiptir. İklim değişikliği ve etkileri konusunda artan kamuoyu bilinci ve karbon denkleştirmenin güvenilir bir önlem stratejisi olduğu gerçeğinin kabul görmesi bu piyasaların son yıllarda hızla gelişmesini sağlamıştır. Bu piyasada ticareti yapılan emisyon sertifikalarına Gönüllü Emisyon Azaltım (Voluntary Emission Reduction- VER) sertifikası adı verilmektedir. Faaliyetleri çerçevesinde oluşturdukları sera gazı emisyonlarını dengelemek isteyen firmalar emisyon miktarlarını hesaplayarak bu emisyonlarını azaltmak ve dengelemek için emisyon azaltımı sağlayan yenilenebilir enerji projelerinin üretmiş oldukları karbon sertifikalarını sosyal sorumluluk prensibi çerçevesinde satın almaktadırlar. 

Yenilenebilir enerji sertifikaları (I-REC), bir diğer adıyla yeşil sertifikalar ise tüketilen elektriğin fiziksel olarak ispat edilmesi mümkün olamayan kaynağının belirlenebilmesini mümkün kılmaktadır. Bu işlem, çevreye duyarlı tüketicilere yenilenebilir kaynağı ispat edilmiş elektrik tedariği sunulabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede temiz yeşil elektrik tüketmek isteyen tüketicilerin ‘yeşil’ elektrik talepleri karşılanmaktadır. 

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, şirketinize Statkraft’ın global deneyimi ve uzmanlığı ile, size özel avantajlı tekliflerimizi görüşmek ve enerji danışmanlığı hizmetlerimizden faydalanabilmek bizimle iletişime geçebilirsiniz.